پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی در ابعاد مختلف

پرینتر سه بعدی

پرینتر یا همان چاپگر سه بعدی فناوری جدیدی است که با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و می تواند طرح های کامپیوتری شما را با دقت بسیار بالا بصورت اشیا سه بعدی چاپ کند. معمولاً این کار به‌صورت لایه‌لایه انجام می‌شود. در تعریفی دیگر، چاپ سه‌بعدی، هر فرایندی را گویند که در آن با قرارگیریِ پی‌درپیِ لایه‌هایی به روی یکدیگر، در یک سطح‌مقطع دوبعدی، اشیائی سه‌بعدی ساخته می‌شود.
تکنولوژی استفاده شده در پرینترهای سه بعدی جدید این امکان را به استفاده کنندگان می دهد که از ماده های کامپوزیتی در طراحی های خود برای چاپ، بصورت سه بعدی استفاده کنند.

ویژگی چاپگرهای سه‌ بعدی

تمامی روش‌های چاپ سه‌ بعدی ـ که به‌اصطلاح تولید افزایشی یا ساخت افزایشی نامیده می‌شوند ـ وجه مشترکشان این است که پردازش در آن‌ها به‌صورت پی‌رفتی یا مرحله‌مرحله انجام می‌شود ـ برخلاف آنچه در ریخته‌گری یا قالب‌گیری به ‌صورت تک ‌مرحله‌ای رخ می‌دهد، یا آنچه در برش‌کاری یا براده‌برداری از یک تودهٔ مکعبی حاصل می‌شود، که فرایندی کاهشی را طی می‌کنند. ساخت به روش‌های چاپ سه‌بعدی نسبت به شیوه‌های رایجِ پیشین امتیازات مهمی دارد، ازجمله:
عدم نیاز به تجهیزات گران‌قیمتی که در کارخانجات ذوب فلزات و برای فرایند فرزکاری به‌کار گرفته می‌شود.
قابلیت ساخت  قطعاتی با ساختار پیچیده و نامتعارف سفارشی، در مدتی کوتاه و تولید ضایعات کمتر.

شاید موضوع ساخت دستگاهی که از عکس های ذخیره شده در رایانه پرینت هایی سه بعدی تهیه کند، بیشتر شبیه داستان های علمی – تخیلی باشد. آیا باور می کنید که پرینترهای سه بعدی می توانند برای مثال از عکس دیجیتالی یک توپ، توپی سه بعدی تهیه کنند؟
طراحی این دستگاه به این گونه است که فایل را از نرم افزارهای سه بعدی دریافت و به صورت لایه گذاری شروع به ساختن مدل سه بعدی می کند.

چاپگر سه بعدی در چه صنایع ای کاربرد دارد:

معماری (ساخت ماکت)
پزشکی(ساخت اعضای مصنوعی)
شیمی (ساخت مدل های مولکولی یا ساخت تجهیزات آزمایشگاهی)
روباتیک (ساخت اجزا و قطعات پیچیده)
میراث فرهنگی (ساخت نمونه از اثر تاریخی)
مجسمه سازی(ساخت تندیس و مجسمه های شخصیت های برجسته )
صنعت (ساخت اجزا و قطعات پیچیده صنعتی)
و همچنین می تواند در بسیاری از صنایع کاربردی دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

لازم به ذکر است که این شرکت آمادگی دارد تا با تمامی محققان و افراد خلاق که در این زمینه ابداعات و نوآوری دارند همکاری کند و از ایده های ناب و نو بسیار استقبال می کند.